• de
 • en
 • sk
 • Novinky

  14. ročník DHL Sereďmaratón

  19. 5. 2019

  Ani sme sa nenazdali a už prešiel ďalší rok a s ním aj ďalší ročník Sereďmaratónu. Tento ročník bol iný, ako tie predchádzajúce. Výrazná zmena bola v organizačnom tíme, ktorý nahradil pôvodnú garnitúru. „Nový vietor priniesol nové nápady na ktorých sme pracovali takmer rok. Základná príprava takéhoto typu pretekov môže trvať pár týždňov, no pokiaľ chcete urobiť na ľudí dojem, zachovať si pozitívne a nadštandardné hodnotenie a mať rôzne vychytávky plus zamerať sa na detaily, môže to trvať aj rok",  opisuje priebeh príprav riaditeľ pretekov Lukáš Riha. Ďalej dodáva, že najviac času trvá pretavenie nápadov do reality „najskôr sa musíte zamyslieť, či daná myšlienka môže nejakým spôsobom zvýšiť hodnotenie pretekov a bude prínosná pre pretekárov,  potom nasledujú finančné možnosti, resp. komunikácia so sponzormi a na záver samotná realizácia."

   

  Novinky 14. ročníka

  Ako  už bolo spomínané  v minulom článku, každý rok chce organizátor priniesť pretekárom niečo nové. Tento rok to boli cyklistické fľašky, ktoré sa pripravovali priamo v spolupráci s holandskou spoločnosťou Tacx.  Podľa manažéra spoločnosti Tacx išlo o prvú slovensko-holandskú spoluprácu v histórii spoločnosti Tacx. Personalizované cyklistické fľašky v limitovanej edícii zaujali okrem samotných pretekárov aj iné vyššie inštitúcie, ktoré nás už kontaktovali, ale o tom až neskôr. ;-) Ďalej to bolo zaredenie do kalendára UCI, čo je ďalší pokrokom. Významným míľnikom bolo aj zavedenie separácie odpadu na námestí a nepoužívanie jednorazových plastových riadov a tašiek. Tie nahradili ekologické varianty. „Rozšírili sme aj varianty jedál – mäsité/bezmäsité, každý si mohol vybrať na čo mal chuť. Nepoužívali sa polotovary a omáčky z prášku, ale kvalitné suroviny" povedal nový koordinátor služieb a cateringu Vladimír Borkovič. Tento rok sme vyskúšali aj neutrálne mechanické vozidlo, keďže nie každý pretekár, či klub má možnosť priniesť si so sebou tímové auto „Počas pretekov si mechanik Adam z Hlohovca (Hobby Cykloservis) vyskúšal rolu neutrálneho mechanika, jeho služby využilo asi 10 pretekárov – najviac pomohol s rýchlou výmenou kolies a rôznymi technickými závadami vďaka čomu mohli pretekári pokračovať až do cieľa" povedal Lukáš Riha. Služby využil aj redaktor z MTBikera, ktorý o pretekoch napísal aj článok. Posilnila sa aj doprava a bezpečnosť, ktorú mal v réžii koordinátor Dominik Tvrdý: "každú križovatku a zákrutu sme si prešli niekoľko krát a prehodnotili sme aj posilnenie nebezpečných úsekov na ktorých sme dočasne pozastavili dopravu."

   

  Hodnotenie očami pretekárov

  Celkový víťaz 14.ročníka, víťaz horskej a rýchlostnej prémie Luboš Malovec zo Spartaku Tlmače: „Tak v prvom rade musím pochváliť organizačnú stránku celého preteku. Preteky sa z môjho pohľadu vyvíjali neštandardne nakoľko som dostal dva defekty a pri druhom bol pelotón už riadne nadelený a mechanické vozy boli za poslednými skupinkami, tým pádom defekt som dostal v okolí Lukačoviec a balík som dostihol až v Jalšovom. Koniec koncov som si dokázal do Havranu relatívne oddýchnuť a bojovať aj o horskú prémiu, po ktorej som si počkal skupinku za sebou a ďalší atak som skúsil v Hlohovci na vyhliadku, kde sme sa odčlenili traja z balíku . Nakoľko skupinka za nami v skutku dobre spolupracovala musel som zvýšiť obrátky v poslednom stupáčiku cca 7 km pred cieľom a od toho bodu som už išiel osamotený do cieľa ...Z celkového hľadiska sa mi išlo super , cítil som sa vo forme, trať dobre poznám, čiže som presne vedel kde treba zamakať a kde naopak šetriť . Každoročne si tento maratón užijem či už atmosféru, ale aj poriadnu dávku kilometrov."

   

   Druhé miesto Tomáš Cepka tiež zamakal a obsadil parádne druhé miesto: „Ako sa jazdilo? Tempo po havran prijemné, išlo sa po vetre, neprebehla žiadna selekcia. Na Havran pre mňa boj, nie som postavou vrchár, ale po Radošinu už pohoda. Potom už sústredenie na finiš, veril som si na špurt a vyšlo to. Bol som šťastný, že predo mnou skončil môj hlavný tréningový parťák Ľuboš. Organizačne pre mňa najobľúbenejší maratón sa povýšil ešte o level vyššie. Tlačovka, registrácia, sprievodne autá, vyhodnotenie. Všetko, ako vzor, ako sa to má robiť. Dokonca snaha organizátora o eko prístup. Triedený odpad, recyklovateľné taniere. Super! užil som si aj prípravnú jazdu (Po trase Sereďmaratónu) s mini pretekom na Havran pred maratónom.

   

  Medzi najlepšími ženami sa umiestnila Tánička Jaseková: „Po minulom roku, keď som videla veľa pádov som sa snažila celú dobu jazdiť vpredu. Ťukancom a vlnám sa pri takom dave pretekárov síce ani tam vyhnúť nedá, našťastie sme všetko ustáli. Keďže čas pretekárov bola na Slovenskom pohári v Bánovciach, preteky sa vyvíjali inak, ako býva zvykom. Nejako výrazne sa pelotón roztrhal až na Havrane, dovtedy to bola pohoda. Mne sa išlo výborne, nohy mám rozbehnuté z pretekov v zahraničí, ale niekoľkokrát počnúc Havranom som si aj tak potiahla riadnu hranu. Organizácii a zabezpečeniu ciest nie je čo vytknúť, zvládnuté na výbornú".

   

  Detský cyklomaratónik 

  Počas hlavných pretekov boli pripravené preteky pre deti, ktoré si mohli zmerať sily medzi sebou a okúsiť tak pocit pretekov. Na štart sa postavil v tomto ročníku takmer 90 detí. Každé dieťa dostalo medailu a plnú tašku vecných cien i sladkostí. Po pretekoch boli pripravené rôzne súťaže, hry a detská tombola. „Veľmi nás teší, že sme na štarte mohli vidieť toľko detí. Veríme, že raz budú tieto deti pretekať aj počas hlavného preteku" povedala s úsmevom koordinátorka detských pretekov Barbora Javorová.

   

  Čo dodať na záver?

  Už zostávajú len pohľady generálneho partnera a riaditeľa pretekov. Nemecká spoločnosť DHL v zastúpení DHL Supply Chain Slovakia sa stala prvý krát generálnym partnerom pretekov a vyzerá to, že o tento post bude mať záujem aj v ďalšém jubilejnom ročníku.

  „Do Sereďmaratónu sme sa zapojili tento rok po prvýkrát. Môžeme potvrdiť maximálnu spokojnosť s organizáciou a prípravou podujatia. Ďakujeme riaditeľovi pretekov za profesionálny prístup. Veríme, že športovci aj verejnosť si užili rovnako ako my úžasnú atmosféru toho dňa a vyjadrujeme presvedčenie, že sa podujatie ponesie v názve DHL aj v budúcich rokoch," povedala Diana Chovancová Stanková z DHL Supply Chain.

   

  "Som veľmi vďačný, že sa nám to podarilo. Preteky hodnotím pozitívne, počasie opäť vyšlo, ako sme sľúbili, počet pretekárov na štarte 258 nás veľmi potešil, keďže v tento termín sa uskutočnili aj ďalšie preteky. Po preteku sme si celý organizačný tím sadli zhodnotili 14. ročník a prebrali veci, ktoré nám vyšli a ktoré chceme v ďalšom ročníku ešte vylepšiť. Na záver by som chcel poďakovať novému organizačnému tímu za výbornú prácu, všetkým partnerom za podporu, policajným zložkám, hasičom, záchranárom, motorkárom, všetkým dobrovoľníkom a ďalším podporovateľom za pomoc, Terezke Poliakovej za odštartovanie pretekov, autogramiádu a príjemné spestrenie dňa, fanúšikom pri trati za výbornú atmosféru a za to, že sme mohli opäť posunúť úroveň pretekov o kúsok vyššie. Veľká vďaka patrí aj Dušankovi - zakladateľovi pretekov - veríme, že si preteky užil a sledoval nás z neba" dodal na záver riaditeľ pretekov Lukáš Riha.

   

  OFICIÁLNE FOTOGRAFIE nájdete tu a ďalší balík fotiek z námestia a detských pretekov tu

   

  Ďakujeme! :-)

  Organizátor pretekov

  Cyklistický klub
  ŠK Cyklo-Tour Sereď

  Spoluorganizátori

  OZ Cyklisti z okolia Hlohovca
  OZ Mám rád cyklistiku

  Sledujte nás

  Kontakt

  ŠK Cyklo-Tour Sereď
  Dom kultúry, Školská 1
  Sereď, 92601

  IČO: 37838784
  IBAN: SK9809000000000201755426

  LIVE
  info
  Top