• de
 • en
 • sk
 • Novinky

  DHL Sereďmaratón - 16.rokov na scéne

  24. 5. 2022

  V článku sa dočítate o:

  • Novinky DHL Sereďmaratónu 2022
  • Kto si obliekol víťazné dresy
  • Aká bola účasť na hlavných a detských pretekoch
  • Naplnili sa očakávania organizátorov?

   

  Už 16. rokov na scéne medzi cyklo maratónmi

  Tretia májová nedeľa patrila opäť cyklistickému podujatiu v Seredi. Konal sa tam tradičný DHL Sereďmaratón a detský Sereďmaratónik. Obe podujatia v tomto roku pokorili rekordnú hranicu účastníkov. Pri hlavných pretekoch sa dokonca vypredali všetky „vstupenky". Záujem o preteky prejavili už aj cyklisti z kontinentálnych, či world tour tímu, čo je výborné znamenie.

  Počet účastníkov organizátorov veľmi potešil. Limit pretekárov pre tento rok bol nastavený pre DHL Sereďmaratón 300 a detský Sereďmaratónik 250. „Obe podujatia boli vypredané. Okrem oficiálneho limitu bolo vyhradených aj zopár desiatok nadlimitných miest, avšak s nekompletným balíčkom – čiže bez balíčka kávy, alebo šampanského, či iného darčeka. Tieto miesta sa rovnako vypredali. Skúsili sme nastaviť limit, aby sme videli, aký bude záujem. Rovnako sme chceli vedieť, aký bude priebeh a budeme to kapacitne zvládať. Výdaj balíčkov sme tento rok pilotne naplánovali aj o deň skôr, čo malo pozitívne ohlasy. Takže naše plány sa naplnili" priblížila priebeh koordinátorka registrácie Barbora Javorová.    

  Zmeny sa týkali aj trasy pretekov. Keďže prebiehajú viaceré rozsiahle opravy ciest s čím sú spojené dopravné obmedzenia museli organizátori predložiť správcom ciest a konkrétnym úradom viaceré varianty. Nakoniec sa podarilo nájsť kompromis v podobe trasy, ktorá mala 129km a zasahovala viac do Nitrianskeho kraja. „Trasa pretekov sa ladila doslova pár dní pred pretekmi. Nie všetky úseky boli ideálne, preto sme sa snažili v rámci tímu nájsť rýchle riešenia, aby sme zabezpečili cyklistom plynulý prechod. Trasa viedla cez viacero železničných priecestí, avšak dve z nich boli v zlom stave. Situáciu sme riešili so správcom infraštruktúry ŽSR, ktorý rýchlo reagoval a pomohol nám dané priecestia opraviť. Rovnako správa ciest v Nitrianskom a Trnavskom kraji sa postarala o bleskové kosenie ciest a opravu nerovností. Preto by sme sa veľmi radi poďakovali všetkým zamestnancom a úradníkom za pozitívne a urýchlené riešenie situácie. Spomenúť treba aj starostov obcí, motorkárov z Autoškoly Urbánek a dobrovoľných hasičov, ktorí spolu so štátnou a mestskou políciou zabezpečili križovatky, čím výrazne pomohli bezpečnosti. Veľmi si to ceníme," poďakoval sa koordinátor dopravy Dominik Tvrdý.

  Novinky a zmeny na maratóne prišli aj tento rok

  Minuloročná súťaž o najlepšieho vrchára a cyklistu, ktorý zbieral body na rýchlostných prémiách sa rozšírila aj na ženské publikum. Hlavní partneri zostali rovnakí. Horskú prémiu zastrešila spoločnosť Oliva sieť čerpacích staníc a rýchlostné prémie spoločnosť Technov výrobca vzduchotechniky. Takže partneri dekorovali víťazov až dva krát. Najlepším vrchárom sa stal Ľuboš Malovec z Trnava cycling team a vrchárkou Alžbeta Bačíková z CK DUKLA Bratislava, ktorá zároveň pozbierala najviac bodov aj na rýchlostných prémiách. Medzi mužmi zbieral body na rýchlostných prémiách  Lukáš Babač z tímu Cyklisti Trnava.

  Ďalšou novinkou bola kategória U25, teda najlepší jazdec do 25 rokov. Túto súťaž zastrešil hlavný partner Verve facility services. Biely dres obliekal cyklista Lukáš Sokolík zo Slávia CAT Trenčín. Dresy pre víťazov vyrobila opäť slovenská spoločnosť NyNa.

  Keďže sa očakával väčší počet cyklistov výdaj balíčkov sa realizoval aj o deň skôr v sobotu popoludní. Túto novinku ocenili nielen cyklisti z okolia, ale aj tí, ktorí pricestovali do Serede z ďaleka o deň skôr. Rovnako to boli aj LIVE informácie, ktoré sme zverejňovali priamo na stránke. Podľa návštev tejto podstránky usudzujeme, že to bola dobrá voľba. :-)

  Pri cyklistickej BIO fľaši vyrobenej v Holandsku špeciálne pre preteky DHL Sereďmaratón boli použité materiály z cukrovej trstiny. Vďaka tomu sa dokáže fľaška rýchlejšej rozložiť v prírode a je k nej šetrnejšia. Po pozitívnej odozve cyklistov ju organizátori  okrem štartovacích balíčkov podávali taktiež aj na bufete. Tento svieži benefit ocenili viacerí cyklisti. Na námestí čakala ako odmena pre každého cyklistu šálka čerstvej kávy od Bozin roastery aj čerstvo načapované pivko od partnera Žiwell, či radler od Birellu. Novinkou bola aj Relax zóna, kde si mohli pretekári oddýchnuť a ponaťahovať sa v tieni.

   

  Nové mená na stupni víťazov

  Štartovacie listina sa pred pretekmi zaplnila menami, ktoré „tipérom" v súťaži vo vrchárskej súťaži, bodovacej súťaži, jazdca do 25 rokov, či na celkové víťazstvo, zamotali hlavu. Balík bol nabitý silnými tímami a menami, ktoré tvorili priebeh pretekov počas celého dňa. Od začiatku sa vytvárali malé úniky, ktoré boli postupne pohltené. Jediný únik, ktorý sa sformoval bol zložený z jazdcov trnavských klubov – Ľuboš Malovec (Trnava cycling team) a Lukáš Babač (Cyklisti Trnava). Na trase pozbierali všetky prvé miesta v horskej a bodovacej súťaži, ktoré im zaručili výhru dresov. V poslednom kilometri ich však pelotón pohltil a o víťazovi rozhodol až záverečný špurt. Správnu pozíciu v pelotóne si vybral Tomáš Cepka z tímu ZMLR, ktorý preťal cieľovú pásku, ako prvý a jeho slová v cieli hovorili za všetko: „Konečne sa mi to podarilo. Na pretekoch som sa už takmer desať rokov snažil dobiť prvé miesto. Je to krásny pocit, je to úžasné. Moc sa z toho teším. Cez týždeň som dával status a pozeral koľko rokov sem chodím a pre mňa to je ako výhra doma. Dokonca mám aj body do Trnavskej cyklistickej ligy, keďže Sereďmaratón je ich súčasťou, takže dvojitý zásah." Tomáš je aj redaktorom v MTBIKER.sk a dokonca bude robiť reportáž z pretekov, takže sa tešíme na jeho reakcie a celkové hodnotenie a priebeh pretekov.

  Druhé miesto obsadil Lukáš Sokolík zo Slávia CAT Trenčín a tretie obsadil minuloročný víťaz Juraj Karas z PROefekt Across CST team. Rovnako gratulujeme. Kompletné výsledky z pretekov DHL Sereďmaratón nájdete na stránke s výsledkami.

  Aj ženy si prišli na svoje

  Tento rok pre nich organizátori pripravili viacero kategórii aj cien, čím ich chceli motivovať k účasti - čo sa im aj podarilo. Zaregistrovalo sa ich až jedenásť. ďalšie tri sa pre chorobu, či zranenie nemohli zúčastniť. Medzi ženami sa najlepšie darilo Alžbete Bačíkovej z CK DUKLA Bratislava, ktorá vyhrávala na všetkých frontoch. Okrem žltého dresu pre celkovo najlepšiu ženu vyhrala aj vrchársku, či bodovaciu súťaž. Druhé miesto obsadila Tímea Štrbáková z PROefekt Across CST team a tretie Barbora Dvořáková  z Cyklo Tým Havířov. Dievčatám gratulujeme.

  Vyjadrenie víťazky po pretekoch: "16. ročník Sereďmaratónu sa veľmi dobre vydaril. Nová trať bola vynikajúca a aj keď sa zdala ľahká, dala zabrať. :-) Chválim organizátorov, ktorí pokračujú v peknej tradícií a snažia sa rok čo rok zlepšovať. Naozaj, na Slovenské pomery je Sereďmaratón veľmi dobre zorganizovaná akcia. Vítam, tiež zrovnoprávnenie ocenení na žien a mužov na prémiách, čo je úplná novinka v slovenskom cyklistickom svete. Skvelé, že ste ocenili samostatne v tomto kontexte aj ženy. Toto je cesta, ktorou sa treba uberať. Tiež zabezpečenie bezpečnosti počas pretekov bolo na vysokej úrovni. Vyzdvihujem aj prístup organizačného tímu, ktorý je excelentný, pričom sa nestretnete s odmietnutím alebo so slovíčkami, nedá sa. Toto je na Slovensku zjav a treba si ceniť prístup týchto sereďských nadšencov cyklistiky. Prajem usporiadateľom, aby ich entuziazmus, čo najdlhšie vydržal a aby mali ešte veľa úspešných ročníkov."


     >DOTAZNÍK DHL SEREĎMARATÓN 2022<

  Detský Sereďmaratónik prilákal množstvo detí

  V minulom roku sa na štart pretekov postavil trojnásobok súťažiacich. Teraz to bolo ešte o 5 viac. Až 255 detí si zmeralo sily na okruhu v areáli parku. Po pretekoch boli pripravené rôzne súťaže a kopec zábavy v DHL Fan zóne. Obrovské množstvo detí organizátorov potešilo, svedčí to o stále väčšej popularite týchto pretekov a cyklistiky samotnej.

  Balíčky pre deti obsahovali okrem cyklistickej fľašky DHL Sereďmaratón, aj štartovacie číslo, čip, pitný režim, medailu, lístok na detskú tombolu, či waffle so šľahačkou a iné sladké odmeny. Boli pripravené rôzne súťaže aj hry. Deti si to užili a to nás teší," povedala Barbora Javorová koordinátorka Sereďmaratónika. 

  VIP hosť z prostredia TOP cyklistického sveta

  Príjemným spestrením bola aj účasť Erika Bašku, ktorý aktuálne oblieka dres tímu Dukla Banksá Bystrica. V minulej sezóne jazdil v profesionálnom world tour tíme Bora-Hansgrohe po boku Petra Sagana. Moderátor Roman Baréniy ho pred návštevníkmi vyspovedal, aké to je jazdiť, ako profesionálny cyklistika, ako prebieha jeho regenerácia po chorobe, či plány do budúcna. Následne nasledovala autogramiáda a vyhodnotenie jednej z kategórii.

  DHL Sereďmaratón bol opäť EKO

  Dopad na životné prostredie sa týka aj cyklistov. Okrem zóny na trase, kde sa mohli odhadzovať odpadky, či použité fľaše sa o poriadok na námestí staral aj koordinátor čistoty Tomáš Poláček: „Na námestí sme vyčlenili miesta na separáciu odpadov. Dozerali sme na to aby sa odpadky triedili podľa toho do ktorej smetnej nádoby patria. Plastové materiály sme nahradili papierovými, alebo ľahko rozložiteľnými. Dokonca aj vo VIP zóne sa pripíjalo so sklenenými pohármi. :-) "

  Rovnako aj výhry pre cyklistov sa odovzdávali v papierových taškách. Aj týmto prístupom sa snažia organizátori správať zodpovedne.   

  Ako hodnotí preteky samotný riaditeľ?

  Na záver sme sa spýtali, ako hodnotí preteky Lukáš Riha. Podarilo sa naplniť ciele a očakávania? A ako reaguje na vypredané štartovacie miesta? „Pripraviť preteky je ako naplánovať projekt. Tým, že pracujem v oblasti projektového riadenia viem, že na realizáciu treba čas-financie-personál. Všetky tri vstupy na seba nadväzujú a nemôžete podceniť žiadnu z nich. Nám sa to podarilo. Stovkami hodín príprav zastrešené finančnou podporou partnerov sa nám spolu s tímom ľudí podarilo zrealizovať v poradí už 16.ročník. Neskutočne si vážim a som vďačný, že preteky priniesli ovocie svojej práce v podobe pozitívnej odozvy pretekárov a vypredaného vstupného. Dôležité bolo, že všetci prišli do cieľa živí, nemali sme nahlásené žiadne vážne zranenia, či komplikácie na cestách. Ďakujem všetkým policajným zložkám, dobrovoľným hasičom, starostom a brigádnikom na cestách, partnerom a najmä mestu Sereď za podporu našej akcie, či úradom pri vybavovaní povolení vďaka ktorým sme to mohli v nedeľu opäť rozbaliť a vytvoriť ďalší športový zážitok so skvelou atmosférou. Všetci sme pracovali spolu, ako jeden tím a dosiahli víťazstvo v podobe krásnej akcie a to ma teší najviac."

  Pretekárska sezóna pokračuje aj naďalej. Počas celého júna je tu tretí ročník podujatia Sereďmaratón virtual ride. Akcia je určená cyklistom, ktorí si netrúfajú na preteky, alebo im vyhovuje skôr kľudnejšia jazda na bicykli. Podmienkou je  prejsť aspoň 10 kilometrov na bicykli, alebo niektorú časť z oficiálnej trasy Sereďmaratónu. Za tento výkon dostane po registrácii každý účastník priamo domov štartovací balíček s hodnotným obsahom. Na konci akcie sa uskutoční tombola, kde je opäť šanca vyhrať niečo lákavé pre seba, alebo svoj bicykel.

  DHL Sereďmaratón 2023

  Preteky sa skončili pred pár dňami, avšak prípravy na ďalší ročník sa začnú už o pár týždňov. Chcete byť tiež ich súčasťou? Hľadáme do nášho tímu ďalších členov, ktorí nám pomôžu s prípravami. Vhodné miesto sa určite nájde. Dajte o sebe vedieť na info@seredmaraton.sk . Rovnako sme otvorení aj rokovaniam s ďalšími partnermi o spolupráci. Pozor! Počet partnerských balíkov je tiež limitovaný. ;-)

  Oficiálne fotografie nájdete v našej GALÉRII

  Nezabudnite sledovať aj naše sociálne siete, FacebookInstagram.

  Ďakujeme za účasť a tešíme sa na vás pri ďalších akciách. ;-)

   

  Organizátor pretekov

  Cyklistický klub
  ŠK Cyklo-Tour Sereď

  Spoluorganizátori

  OZ Cyklisti z okolia Hlohovca
  OZ Mám rád cyklistiku

  Sledujte nás

  Kontakt

  ŠK Cyklo-Tour Sereď
  Dom kultúry, Školská 1
  Sereď, 92601

  IČO: 37838784
  IBAN: SK9809000000000201755426

  LIVE
  info
  Top